18/28 Orlica, Góry Orlickie

Zieleniec zimą zmienia się w bajkową krainę pełną śniegu, narciarzy oraz snowboardzistów, która tętni życiem od rana do wieczora. Co innego latem! Wtedy Zieleniec przypomina wymarłe miasteczko; pozamykane sklepy, restauracje, pustki na drogach, bardzo znikomy ruch turystyczny, no może za wyjątkiem kilku rowerzystów. Ogromne uzależnienie od pory roku jest tu zadziwiające, a letni obraz tej naprawdę pięknie położonej miejscowości dosyć przerażający. Własnie z Zieleńca prowadzi krótki i niewymagający szlak na jeden ze szczytów należących do Korony Gór Polski.

Po wczorajszym zdobyciu Śnieżnika, dzisiejszym porannym wejściu na Jagodną czas na trzeci i zarazem ostatni szczyt podczas tego weekendu. Nie spodziewając się więc tłumów na szlaku, ruszamy na Orlicę będącą najwyższym wzniesieniem Gór Orlickich.

Orlica z Zieleńca 

Auto zostawiamy w Zieleńcu na przydrożnym parkingu, który latem jest całkowicie pusty i oczywiście darmowy. Łapiemy tu szlak czerwony i zielony, którymi podążamy spacerując chodnikiem aż do rozwidlenia przy Kamieniu Rubartscha. Tutaj odbijamy w lewo zgodnie ze szlakiem zielonym, wkraczając już w oświetlony mocnymi promieniami letniego słońca, las.

Wspaniała pogoda, spokojny, niedzielny poranek, absolutny brak turystów na szlaku, ptaków śpiew i pięknie zielony las – delektujemy się tym niespiesznym spacerem w cudownej aurze!

Jedno z niewielu miejsc widokowych na trasie. 

Po ok. 40 minutach łagodnego podejścia dość szeroką drogą dochodzimy do tabliczki informującej nas, że do szczytu pozostało już tylko 150 m. Dostrzegamy tu także charakterystyczne słupki graniczne. Zatrzymujemy się na chwilę w wiacie turystycznej leżącej już po czeskiej stronie, z której wydeptaną ścieżką dojdziemy prosto na szczyt Orlicy.

Pamiątkowe zdjęcie i chwila odpoczynku na przygranicznej Orlicy. Osiemnasty szczyt Korony Gór Polski zdobyty! 10 do końca! 🙂

 

Decydujemy się na powrót tą samą trasą, a pieczątkę przybijamy po zejściu do Zieleńca w hotelu Szarotka.

Do auta wracamy spokojnym tempem ok. 45 minut.

 

Zieleniec – Kamień Rubartscha – Orlica – Zieleniec – ok. 6 km

Szlak: zielony

Czas: 1 godzina 45 minut

Poziom: bardzo łatwy

Trasa z Zieleńca na Orlicę przebiega całkowicie przez las i nie oferuje zbyt wielu miejsc widokowych. Jednak z racji wspaniałych warunków pogodowych oraz niedługiej trasy, podejście na Orlicę było w naszym odczuciu przyjemną wędrówką, choć prawdopodobnie prędko do Zieleńca latem nie zawitamy.