17/28 Jagodna, Góry Bystrzyckie

Po intensywnej wędrówce na Śnieżnik wczesnym wieczorem meldujemy się na Przełęczy Spalonej, w miejscu naszego dzisiejszego noclegu w schronisku PTTK Jagodna. Zmęczenie oraz niedługi czas do zachodu słońca sprawia, że wejście na Jagodną przekładamy na jutrzejszy poranek. Jak się później okazało, był to wybór bardzo trafiony!

Zobaczcie tylko jaki fenomenalny spektakl urządziły nam wypasające się obok owce, cudowne kolory nieba oraz idealna przejrzystość powietrza pozwalająca podziwiać oddaloną o prawie 100 km (!) Śnieżkę. Coś wspaniałego!

A po powrocie do schroniska kolejna miła niespodzianka w postaci kameralnego koncertu wrocławskiego zespołu ANA Nguyen and The Rockustic Band. Niesamowity głos głównej wokalistki!

To jeszcze nie koniec przyjemności na dziś! Po pięknym, słonecznym letnim dniu można się było spodziewać cudownej nocy. I tak właśnie było. Wychodząc za mury schroniska naszym oczom ukazały się miliony gwiazd, a i trafiło się nawet kilka spadających!

Wspaniały wieczór w niezwykle klimatycznym schronisku. 🙂

Wróćmy jednak do samego szczytu w Górach Bystrzyckich, choć szczerze mówiąc atrakcje i niespodzianki „okołoschroniskowe” całkowicie przyćmiły bezbarwną wędrówkę na Jagodną. Trasę rozpoczynamy przy schronisku kierując się szlakiem niebieskim, którym po godzinie drogi docieramy na szczyt. Ciężko powiedzieć o tej trasie coś więcej; prowadzi na całej swej długości szeroką, szutrową drogą o niewielkim nachyleniu, bardziej dostosowaną do turystów rowerowych niż pieszych, a na szczycie nie uświadczymy żadnych widoków. Był to dla nas kolejny z listy szczytów „do zaliczenia” z uwagi na Koronę Gór Polski.

Mimo wszystko, kolejna pieczątka w książeczce (przybijamy ją później w schronisku) cieszy bardzo.

Siedemnasty szczyt Korony Gór Polski zdobyty!

Wracamy do schroniska tą samą trasą ok. 45 minut.

Przełęcz Spalona – Jagodna – Przełęcz Spalona – ok. 9 km

Szlak: niebieski

Czas: 2 godziny

Poziom: bardzo łatwy

Na Jagodną szybkiego powrotu nie planujemy, ale do schroniska już zdecydowanie tak! 🙂 Świetny klimat, smaczne i niedrogie jedzenie, piękne, gwieździste niebo i wspaniałe widoki. Teraz czas na pobliską Orlicę w Górach Orlickich!