9/28 Ślęża, Masyw Ślęży

Wejście na dziewiąty szczyt w ramach projektu „Korona Gór Polski – 28 szczytów w 365 dni” rozpoczynamy z Przełęczy Tąpadła. Obieramy tu dłuższy i mniej popularny szlak niebieski, którym dotrzemy bezpośrednio na wieżę widokową na Ślęży. Trasę dobrze znamy, ale bardzo lubimy dlatego z radością rozpoczynamy spokojną, niedzielną wędrówkę w ostatni weekend kwietnia.

Szlak prowadzi cały czas przez las, ale jest naprawdę interesujący. Idziemy szeroką ścieżką leśną, chwilami całkowicie po prostej, za którą czeka nas ostrzejsze podejście. Mijamy także różne formacje skalne, po których musimy się nawet delikatnie wspinać, aby następnie po nich zejść przedzierając się węższymi, leśnymi ścieżkami. Trasa na Ślężę szlakiem niebieskim jest zdecydowanie godna polecenia i całkiem zróżnicowana, szczególnie w porównaniu do najkrótszej i najbardziej popularnej trasy szlakiem żółtym. Na szczyt docieramy po 1,5 godz. przyjemnej wędrówki.

Dziewiąty szczyt w ramach Korony Gór Polski zdobyty! 🙂 Teraz czas na odpoczynek i ogrzanie się w schronisku, a także na pamiątkową pieczątkę i zdjęcie. Pieczątkę do książeczki przybijamy w schronisku na szczycie.

 

Rozległą panoramę możemy podziwiać z wieży widokowej oddalonej o 50 m od kościoła i polany na szczycie, z której podziwiamy kwitnące, żółte pola rzepaku przedzielone zielonymi łąkami i lasami tworzące niezwykle malownicze mozaiki. Dostrzegamy także wieże Wrocławia z dumnie wznoszącym się Sky Towerem, a od strony południowej kształtuje się ledwo dostrzegalny dziś zarys Karkonoszy. Dolny Śląsk w całej okazałości.

 

Do parkingu schodzimy najkrótszym szlakiem żółtym z racji napiętego na ten dzień grafiku, robiąc tym samym pętlę. Zejście przez imponujący, rozkwitającą roślinnością i intensywną zielenią las zajmuje nam ok. 30 minut marszu dobrym tempem.

 

Wejście na Ślężę szlakiem niebieskim i zejście szlakiem żółtym to propozycja bardzo przyjemnej, ciekawej i niezbyt wymagającej wędrówki, na której szczycie czekają nas już całkiem ładne widoki. Podczas tej wycieczki mnie najbardziej ujęły niezwykle urokliwe i malownicze krajobrazy pól już intensywnie żółtego rzepaku wraz z wszechobecną zielenią. Wiosna na Ślęży w pełni! 🙂

 

Przełęcz Tąpadła– Ślęża – Przełęcz Tąpadła 

Szlak: niebieski i żółty – ok. 8 km

Czas: ok. 2,5 godziny

Poziom: bardzo łatwy