24/28 Łysica, Góry Świętokrzyskie

Najniższy szczyt zaliczany do Korony Gór Polski leży w Górach Świętokrzyskich. Łysica, bo o niej właśnie mowa, najbardziej znana jest z rozmaitych legend i wierzeń, według których na jej szczycie regularnie odbywały się sabaty czarownic.

My się czarownic nie boimy i ruszamy po kolejną pieczątkę w książeczce Korony Gór Polski. Dojeżdżamy do Świętej Katarzyny, gdzie zostawiamy auto na przestronnym, przydrożnym bezpłatnym parkingu. Stąd udajemy się w okolice wznoszących się nad miastem wież kościoła, skąd po kilku minutach dochodzimy do punktu kasowego przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tutaj wkraczamy w jeszcze letni, zielony las i czerwonym szlakiem kierujemy się w stronę Łysicy. I właśnie ten las robi na nas w zasadzie największe wrażenie podczas pobytu w Górach Świętokrzyskich. Wysokie, stare drzewa, czyste podłoże, które im bliżej szczytu tym więcej urozmaiceń oferuje, w postaci głazów i kamieni, a do tego wspaniała pogoda.

Słoneczny, wrześniowy weekend sprawia, że wędrujemy w dość dużym ścisku, wśród rozkrzyczanych dzieci. 🙂  Szeroka, przystosowana dla turystów, trasa na Łysicę przebiega całkowicie drogą leśną i nam zajmuje ok. 45 minut. Na szczycie, oprócz tłumów turystów, siedzi także, wspominana wcześniej, jedna z czarownic, która szczególnie na najmłodszych robi spore wrażenie. 🙂

Dwudziesty czwarty szczyt Korony Gór Polski zdobyty!

Po obowiązkowym zdjęciu i chwili relaksu ruszamy dalej szlakiem czerwonym w kierunku szczytu Agaty, ale po 20 minutach drogi, decydujemy się na powrót do Świętej Katarzyny. Z Łysicy schodzimy do miejscowości ok. 30 minut. Zatrzymujemy się chwilę przy magicznym źródełku, również owianym legendą, tym razem o siostrzanej miłości i nienawiści. Pieczątkę przybijamy w punkcie kasowym.

Popularny szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny był dla nas krótką, przyjemną, łagodną wędrówka. Natomiast dla mieszkańców okolicznych większych miast, jak np. Warszawa, Radom, czy Kielce, Góry Świętokrzyskie to jedyna opcja na szybki, krótki wypad w celu złapania klimatu zbliżonego do górskiego. Choć oczywiście, wrażeń i wędrówek po Tatrach, Bieszczadach, czy choćby Sudetach nie mogą w żadnym stopniu zastąpić.

Święta Katarzyna – Łysica – Święta Katarzyna – ok. 4 km, szlak czerwony

Czas: 1,5 godziny

Poziom: bardzo łatwy

Zobacz także:

Rysy | Tatry | KORONA GÓR POLSKI